Menu
H
İ
Z
M
E
T
A
L
A
N
L
A
R
I

Bilmekte fayda var..

Hedeflerimizin daima peşinde, taahhütlerimizin daima arkasındayız. Hedeflerimiz doğrultusunda temas ettiğimiz tüm iş ortaklarımız için katma değer oluşturmayı sürdürürken, en doğru noktalarda en faydalı yatırımları yapmaya devam ediyoruz.

   MİMARİ TASARIM VE PROJELENDİRME01

   Karaç Mühendislik bünyesinde, çeşitli ölçek ve kategorilerde iç mimari tasarım, projelendirme ve anahtar teslim uygulama hizmeti verilir. Dinamik ve yaratıcı kadrosuyla dünya trendlerini takip eder, kullanıcı konforu odaklı, modern, özgün ve ekonomik tasarımlarıyla yaşam alanını kullanıcısı ile bütünleştirmeyi hedefler. İşverenin gereksinim, talep ve hayallerini, kendi hayal gücü ve birikimleriyle harmanlar. Projeler, kaliteli bir yaşamın kaliteli mekânlarda hayat bulduğu inancıyla ele alınır. Bir markayla müşterisinin fiziksel olarak karşılaştığı ilk mekân şüphesiz ki o markaya dair ilk izlenimi oluşturur. Bu sebeple iç mekan tasarımının marka ile bütünlüğüne önem verir, konsept danışmanlığı hizmeti sunar. Bu hizmet kapsamında iç mimari tasarımlarıyla marka kimliğinize dair her şeyi, bir bütün olarak ele alıp tasarlar. Kimi zaman yepyeni bir marka yaratır, kimi zaman da var olan bir markaya yeni bir güç kazandırır.

   Mimarlıkta tasarım ve uygulama, bilgi paylaşımı ve işbirliğine dayalı, ortak karar vermeyi gerektiren karmaşık bir süreçtir. Projelendirme süreci; işverenin isteklerinin tam olarak anlaşılabilmesi için görüşmelerin yapıldığı planlama, hazırlık ve etüt aşamaları; proje ile ilgili fikirlerin ortaya konulduğu, genel kararların alındığı, plan şemalarının ve yapı imajının oluşturulduğu ön tasarım, projenin olgunlaştırıldığı ve uygulanabilir hale getirildiği kesin ve uygulama projeleri safhalarına ayrılmaktadır. Ofisimizde hazırlanan projeler her safhada, ilgili kişi ve kurumlar ile paylaşılmaktadır.

   PLANLAMA - HAZIRLIK VE ETÜD - ÖN PROJE TASARIMI - KESİN PROJE TASARIMI - UYGULAMA PROJESİ - SİSTEM VE İMALAT DETAYLARI - İHALE DOKÜMANLARI - PROJE YÖNETİMİ - MESLEKİ KONTROLLUK (MUS) - İNŞAAT RUHSATI VE YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ (İSKAN) - MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ

    BETONARME VE ÇELİK STATİK ÇÖZÜMLERİ02

    Betonarme yapılar beton ve çeliğin birlikte kullanıldığı taşıyıcı sistemlerdir. Beton basınca çelik (donatı) ise çekmeye karşı iyi çalışan konstrüktif materyallerdir. Dolayısıyla betonarme iki malzemenin de avantajlı taraflarının kullanıldığı bir taşıyıcı sistem türüdür. Betonarme sistemlerin tasarımında TS500-2000 “Betonarme Yapıların Tasarım ve Yapım Kuralları” adlı şartname kullanılır. Dikkate alınacak tasarım yükleri için ise TS498 “Yapı Elemanlarının Boyutlandırılmasında Alınacak Yüklerin Hesap Değerleri” kullanılır. Deprem hesapları betonarme yapıların hesabında önemli bir yer tutmaktadır. Deprem hesaplarında DBYBHY “Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik” dikkate alınır.

    Çelik Yapılar, çoğunlukla çelik yapı fabrika binaları, çelik yapı hangarlar, çelik yapı spor tesisleri, çelik yapı depo ve çelik yapı atölyelerde kullanılan, geniş açıklıklara ve yüksekliğe sahip bir sistem ile modern ve endüstriyel alanda ihtiyaçları gideren bir yapı sistemidir. Çok katlı raf sistemlerine uygun tavan yüksekliği ve geniş depolama alanları sayesinde büyük bir uçağın bakım hangarı olabileceği gibi, dilerseniz işletmenizin fabrikası olarak da kullanım imkânı sunmaktadır. Çelik yapıların tasarımları kalıcı yapı şartnamelerine göre tasarlanır. Taşıması gereken yüke göre hesaplamalar yapılır. Çelik Yapılar, yalıtımlı ve yalıtımsız olarak da ikiye ayrılmaktadır. Yalıtımlı binaların duvar ve çatılarında kullanılan poliüretan paneller veya taş yünü paneller sayesinde ısı ve ses yalıtımı sağlanmaktadır. Tüm taşıyıcı sistemleri çelikten üretilen Çelik Yapı özellikle deprem tehdidi taşıyan bölgelerde depreme dayanıklı çözümler sunar. Hafif olması nedeniyle daha az deprem yüklerine maruz kalır ve esnekliği sayesinde sarsıntıyı absorbe eder. İmalat ve montaj işçiliğinin çok kısa sürede tamamlanabiliyor olması, zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

    Günümüzde uygulama alanları ve şekilleri hızla artan çelik yapılar uzman inşaat mühendisi ekibimiz ile ulusal ve uluslararası programlar kullanılarak çok detaylı ve titiz çalışmalar neticesinde hazırlanmaktadır. Projelerimizde tasarım, analiz, estetik, uygulama ve maliyet analizlerimiz bir bütün olarak ele alınarak hazırlanıyor ve müşterilerimize sunuluyor.

     DIŞ MODELLEME TASARIMI03

     Modelleme hizmeti veren ekibimiz hız, kalite ve fiyat açısından en iyi hizmeti sunmak için size özel çalışmalar yapmaktadır. 3D çizim tekniğinin özelleştirilerek kullanılmasıyla oluşturulan çizim çalışmalarının, mimari görselleştirme ve isteğe göre 3d animasyon haline getirilmesi sağlanmaktadır. Modelleme konusunda en önemli etken render kalitesidir ve yatırım yaptığımız workstation bilgisayarlarımızla gerçeğe en yakın tasarımlara ulaşmayı hedeflemekteyiz.

     Modelleme tasarımı yapılırken, kaplama, güneş ışığı, yapay ışık, gölge etkisi gibi faktörler yüksek düzeyde teknik ve estetik bilgiye sahip ekibimiz tarafından uygulanıp, proje büyüklüğüne göre kesit ve cephelerden oluşan 1/200 ya da 1/500 ölçekte hazırlanan plan, kavramsal şemalar, maketler ve üç boyutlu görseller ile birlikte sunulmaktadır. Bu aşamada, tasarım konusu yapının temel şeması ve biçimi, kullanılacak malzemeler vb. ortaya konularak işveren ile paylaşılmakta ve görüşmeler sonucunda projeye geri besleme sağlanmaktadır.

      UYGULAMA VE DENETİM04

      Ofisimizde, tasarlanan projelerin hedefine ulaşabilmesi için planlama, koordinasyon, tedarik ve yönetim işlevleri gerçekleştirilmektedir. Müşteri odaklı yaklaşımımız ile projenin tasarımından, yapının tamamlanmasına kadar her aşamayı optimize ederek çalışmak temel prensiplerimizdendir. Bu yolla, yapının kaliteli ve ekonomik olarak zamanında tamamlanması sağlanmaktadır.

      Ofisimizde, gerek tarafımızdan hazırlanan gerekse işveren tarafından hazırlatılmış projelerin uygulama, koordinasyon ve denetim faaliyetleri yürütülmektedir. Ekibimiz tarafından tüm uygulama çizimleri (shop drawing), çalışma süreci ve şantiyedeki imalatlar kontrol edilmekte ve gerekli müdahaleler yapılmaktadır. Sorumluluğunu üstlendiğimiz uygulamalarda, titiz bir çalışma ile imalat sırasında oluşabilecek hataların kontrolü ve ekonomik zararların en aza indirilmesi hedeflenmektedir. Bu süreçte yapıldı (as-build) projelerinin çizimi, kesin hesapların ve kesin kabul işlemlerinin yapılması hizmetleri verilebilmektedir.

       DANIŞMANLIK05

       Karaç Mühendislik, müşterilerine yeni projelerin geliştirilip uygulanması konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir. Yatırımcıların, yatırım kararlarını vermeden önce durum değerlendirme aşamasında, proje fikirlerinin olabilirliğini inceleyip projenin teknik işletme ve maddi sınırlarının koşullarını doğru zamanlamayla ve gereğince doğru olarak saptamaları gereklidir. Projenin çevre ve toplum üzerindeki olası etkilerini saptaması ve doğru değerlendirilmesi gerekmektedir. Karaç Mühendislik, danışmanlık başlığı altında şu hizmetleri vermektedir;

       • Konsept geliştirme
       • Olabilirlik etüdü
       • Ekonomik fizibilite çalışmaları
       • Teknik fizibilite çalışmaları

       Teslim aldığımız projelerden çok daha fazlasını yapmaya, işverenlerimiz ile stratejik ortak olarak çalışmaya odaklanıyoruz. Kaliteli ve verimli hizmet anlayışı ile çalışıyor, erişilebilirliğin proje ve uygulama süreçlerindeki öneminin bilincinde olarak, sürecin her aşamasında işverenlerimizin yanında bulunuyoruz. Kapsamlı hizmetler sunabilmek için, bilgi birikimimizi deneyimlerimizle zenginleştirerek mesleki olarak kendimizi sürekli geliştiriyoruz.